Jegyzetek

Jegyzetek
.

2008. június 14., szombat

Politológia - A magyar politikai gondolkodás története XIX. század ( A SZABADELVŰ KORSZAK)

A magyar politikai gondolkodás története XIX. század ( A SZABADELVŰ KORSZAK)

ó A berendezkedő liberalizmus és a szabadelvű politika kérdései

ï

A liberalizmus mozgalmi szakasza a lib berendezkedő szakasza konzervatív liberalizmusÞ Munkapárt

Szabadelvű Párt

ï A konkurens ideológiák megjelenése:

ïberendez-

½ Széchenyi ï

½ Kossuth ïEurópai liberalizmus ½Baloldal: szociállib.

½ Eötvös és a centralisták ïMagyar liberalizmus ½ demokraták ï

ï ½ polgári radikálisok

½ A liberalizmus ellenfelei ï ½ munkásmozgalom

½ ï ½Jobboldal: újkonzervativizmus ï ½ agráriusok ïkeresztény-

½ ï ½ politikai katolicizmus ïnemzeti ï ½ Jobboldali radikalizmus ïkurzus

½ ï ½ antiszemitizmus ï

1830 1867 1890 1918-1919 1930ï

reformkor 1848-49 1867 1918-1919

polgári forradalom

kiegyezés

A dualizmus kora Őszirózsás forradalom, Tanácsköztársaság, Fehérterror , Horthy korszak

Politológia - A liberalizmus baloldali kritikái: A polgári radikalizmus és a szociáldemokrácia

A liberalizmus baloldali kritikái:

A polgári radikalizmus és a szociáldemokrácia

A szabadelvű kormányzati liberalizmus válságba került a 90-es évekre mint értékrend és mint politikai ideológia mivel nem tudott kielégítő és érvényes válaszokat adni a politikai rendszerben felmerülő kihívásokra, problémákra, a politikai életbe berobban új szereplők kérdéseire.

Új tipusú konfliktusok keletkeztek: munkaadó - munkavállaló, agrár merkantil.

Tematizálódik a szociális probléma, nyilvánvalóvá válik, hogy a haladás nem oldja meg önmagától a munkásság, a szegényparasztság, a dzsentri problémáját.

A liberálisa állam beavatkozó (protekcionista) lesz. Iparfejlesztés, az infrastruktúra fejlesztése.

Olyan dilemmák elé kerül, amiket leberális alapon nem tud megválaszolni. Agrár-merkantil ellentét. Kit támogasson az állam, vajon melyik ágazat képviseli a nemzeti érdeket? Hogyan lehet a társadalomba integrálni az agrárszegénységet, a proletariátust.

A liberalizmus által megálmodott egységes népnemzeti kultúra nem valósul meg.

A társadalomban szociális és kulturális törésvonalak alakulnak ki: város-falu. Felerősödnek a kulturális törésvonalak: modern-tradicionális.

Átpolitizálódnak a felekezeti egyházi kérdések: kultúrharc.

A liberalizmus válaszhiánya tudatosul és ez maga után vonja a politikai mező átstrukturálódását: a törésvonalak mentén új politikai táborok jönnek létre a hozzájuk tartozó lapokkal együtt. A szociális és kulturális konfliktusok politikai konfliktusokká válnak.

Ezzel párhuzamosan megváltozik a politikafelfogás is:

A parlament szerepe leértékelődik, az emberek csalódnak a racionális diszkusszióban, mint a politikai konfliktusok megoldási módjában. Előtérbe kerül az erő, az akarat, a pártok vezetőségének szerepe, kialakulnak a tömegpártok, a pártsajtó. elerősödik a világnézetek harca, ami növeli a kompromisszumra való képtelenséget.

A társadalom politikán kívüli szektorai is átpolitizálódnak. Pl. kultúra, irodalom. Az irodalmi viták mögött politikai viták vannak.

Kialakul a tömegpolitika.

A liberalizmus a két oldalról megfogalmazódó oppozíció tüzében van. A baloldali kritika konzervativizmusnak tartja a jobboldali kritika radikálisnak látja. A szocializmus és a konzervativizmus közötti mesgyére szorul.

A kritikák a liberalizmust egységes irányzatként kezelik. (Holott nem az: Tisza István konzervatív liberalizmusa, , Gratz Gusztáv szociális liberalizmusa, Vázsonyi Vilmos demokrata liberalizmusa) Nem látják, hogy azon belül is irányzatok húzódnak meg. Jók és rosszak küzdelme.

Redszeralternatíva: szocializmus, polgári radikalizmus, jobboldali radikalizmus

Rendszerkorrekció: agrárizmus, politikai katolicizmus egy része

Rendszeralternatívák le akarják rombolni a régit és helyébe egy másikat akarnak tenni.

(pontosabban a pr-ok megrettennek a rombolástól, a szociáldemokraták pedig menet közben rendszerkomform párttá válnak.)

Polgári radikalizmus

Politikai szócsöve a Huszadik Század c. folyóirat.

A pr-ok az új, a modern Magyarország szellemi kimunkálásának fórumaként kezelték.

Milyen politikai álláspontot fogalmazott meg a lap?

A pr pozíció az 1905-1906-os kormányválság után válik megragadhatóvá mint egy olyan álláspont, amely a fenálló viszonyokkal való radikális szakításra törekszik.

Liberalizmuskritikai pozíciói azonban már korábban megfigyelhetők.

1900-1906

A politikai csoport történetének első szakasza. Ekkor a PR. politikai szervezetben a Társadalomtudományi Társaságban együtt vannak még a liberalizmus megújításáért küzdő és az azzal fokozatosan szembeforduló radikális erők. A kör tagjai azonban már ekkor is eltérően viszonyultak a liberalizmushoz. Másként látták a politikai teret, más-más elképzelésekkel rendelkeztek és más-más eszközöket tartottak megengedhetőnek-kívánatosnak céljaik elérésére.

1. liberálisok

2. radikálisok

közösen hozták létre a publicitást biztosító fórumot

közösen hittek abban, hogy a társadalom tudományos vizsgálatának alapján kell politikai programot készíteni és hogy ennek eszköze a szociológia

Mást gondoltak azonban a tudomány funkciójáról.0

I. Tudomány és politika

A radikálisok a tudományos politika jelszavát tűzték zászlójukra. A szociológia számukra politikai csatakiáltás volt. Azt hitték hogy a tudományos igazságok képesek orvosolni a társadsalmi problémákat, azaz a helyes politikának a tudományból kell következnie.

Hit: a helyes cselekvés a tudományos igazságokból következik. Azonban ezek a megváltó tudományos igazságok az olvasmányélmények hatására nap mint nap cserélődtek.

A liberális csoport nem gondolta azt, hogy a politikai célok a tudományból következnének. A politikai célok szerintük nem a tudományból, hanem a társadalmi csoportok érdekeiből és értékeiből származnak, azaz a liberalizmus politikafelfogását vallották magukénak. A tudománynak legfeljebb azt a szerepet szánják, hogy átláthatóbbá tegye azt a teret, ahol a politikai küzdelmek zajlanak. Eszköz a politikai célok eléréséhez és nem a politika tárgyának meghatározója. A politikát hatékonyabbá teszi.

Jásziék viszont úgy érezték, hogy az elmaradott agrár-Mo felzárkóztatására csak a tudományos politika kidolgozása ad esélyt

II. Társadalmi tagoltság

A radikálisok kétpólusú politikai térben gondolkodtak. A magyar politika szereplőit két nagy csoportra osztották. Progresszió és reakció, a haladók és maradiak tábora. Dichotóm modell: a jó és a rossz küzdelme. Reakció: a feudalizmus, a banktőke és a klérus. Progresszió: az entellektüellek maroknyi csoportja, amely népboldogító politikát dolgoz ki és amely után már mennei fognak automatikusan a reakció útján kizsákmányolt tömegek. Főleg a proletariátust kell megnyerni. Liberálisokat ésa konzervatívokat egyetlen reakciós tömegnek látják.

A reakció politikája nem tudományos. A radikálisok harcolnak és nem polemizálnak politikai versenytársaikkal

A liberális csoport sokszereplős játéknak tartja a politikát. Nem ellenségekben gondolkodnak, hanem ellenfelekben. Eszükbe sem jut hogy bárkit is ki kellene zárni a politikai életből. A tömeget nevelhetőnek tartják, de nem vélik szabadon formálhatónak az emberanyagot. Forradalmi radikális politikai helyett inkább a mértéktartó reformok hívei.

III. Mi baj van a szabadelvű rendszerrel?

Radikálisok: az a baj hogy a rendszer kapitalista, amit a társadalmi fejlődés következő fokán fel kell váltania a szocializmusnak. A társadalmi fejlődésnek ugyanis iránya van és a következő lépcsőfok a szocializmus

A másik baj, hogy a szabadelvű politika nem igazán tudományos, a tudományt alárendelt helyzetbe hozza a politikához képest

A liberális pozíció

A liberálisok szerint az a baj a szabadelvű rendszerrel, hogy

· nem igazán liberális, csak csúfot űznek az igazi liberalizmusból

· nem igazán kapitalista, sok még a feudális elem. A feladat tehát a kapitalizmus fejlesztése és a polgárság megerősítése

· Nem igazán demokratikus, hiányzik az általános választójog, a magyar parlament nem az egész népnek, hanem csak a középosztálynak a képviselete. Ki kell szélesíteni a politikai szereplők körét.

· A liberálisok úgy vélik tehát, hogy a problémák a rendszeren belül oldhatók meg. Modernizálni kell bizonyos strukturális reformok révén. A liberalizmus megújításának és nem elvetésének igénye

A radikálisok előfeltevéseiknél és értékeiknél fogva másként érzékelik a problémákat, más következtetéseket vonnak le azokból, a megoldásokat is más körben keresik. Rendszerben és nem az egyes problémákon gondolkodnak. A rendszert látják betegnek, ezt akarják lecserélni. Strukturális változtatásra van szükség.

Kritikájuk a liberalizmuson kívül helyezkedik el, alternatívát kínál.

Jó példa erre a PR vezetőjének Jászi Oszkárnak az elképzelése arról, hogy milyen rendszerrel kellene felváltani a liberális rendszert.

Liberalizált szocializmus

Az állam célja, hogy a lehető legtöbb embert felemelje az erkölcsi, tudományos esztétikai és egészségi színvonal lehető legmagasabb fokára. Ehhez állami beavatkozásra van szükség. A társadalom tagjaiból ki kell kényszeríteni a tervszerű kooperációt.

A szocializmus alapgondolata alkalmas ennek elérésére, azonban ezt ki kell egészíteni az egyéni szabadság elvével, amely eredendően liberális gondolat. A szabadságjogoknak azonban nem mindegyike egyformán értékes szabadság. A gondolat és szólásszabadság abszolút értékű, a tulajdon szabadsága azonban nem. A termelőeszközök szocializálása, a termelés állami irányítása képes megoldani az összes társadalmi problémát. Ez persze állami központosítást tesz szükségessé. Az állam hatalmának kiterjesztése tehát a társadalom érdekében elkerülhetetlen. (A történelmi materializmus állambölcselete. 1903. Somló Bódog: Az állami beavatkozás és az individualizmus 1903.)

Ki teremtse meg? Az aktor keresés problémája

A szabadelvű rendszer fekélyeit nem lehet meggyógyítani reformokkal, maga a parlamentarizmus sem alkalmas a feladat megoldására. A régi Magyarországot el kell törölni.

Ehhez a progresszió erőit meg kell szervezni, a tömegeket mozgósítani kell.

Ez a logika szemben áll a liberalizmus logikájával.

Annak lényege a középút a szembenálló felek közötti kompromisszum.

Hisz a parlamentben, a normákat nem tartja erőszakkal felrúghatónak.

A radikális-szocialista törésvonal

A polgári radikálisoknak meggyőződése, hogy a társadalmi fejlődésnek van iránya és hogy a következő lépcsőfok a szocializmus. A jövő szocialista társadalmának talaján állnak, innen temetik el a liberális rendszert.

Mégsem csatlakoznak a szociáldemokrata párthoz.

Okai

Egyféle intellektuális gőg- értelmiségi és a tömegember/ a mozgalmár ellentéte. Ők intellektuális szocializmusban gondolkodtak.

Az Új Magyarország programjának formálódása 1907 után Jászi már lemond az összes szocialista erőket integráló progresszió megszervezésértől és egyre inkább egy radikális polgári párt megalapításában gondolkodik.

A szocializmus beköszönte előtt lesz egy átmeneti állapot, az új Mo, amit a polgári radikálisok hoznak majd létre. Ez egy átmeneti jellegű polgári demokrácia lenne, amely előkészíti a terepet a szocializmus számára. Az új mo. szabaddá és gazdaggá teszi a népet és ezzel készíti fel a szocializmusra.

Nem válnak tehát szocialistává

A TTT. 1906-ban szétszakad. A belső ellentét a liberálisok kivonulásával zárul.

Az önmeghatározás és a feladatkijelölés korszaka.

Az új MO programjának konkretizálása.

A régi Mo. értelmiségi értékrendjével szemben egy új értelmiségi értékrend megfogalmazása. Radikális ellenkultúrateremtés. Hivatalos értelmiség-ellenzéki értelmiség.

A polgári radikalizmus képe Nyugat-Európáról

Konstruált kép, mint ahogyan minden irányzat világképe konstruált, nem a tényleges viszonyokon alapul. Felnagyítja a kívánatos elemeket és a képbe nem illőket pedig egyszerűen elhagyja. A polgári radikális gondolkodás szelektív, mint ahogy minden ideologikus gondolkodás az.

Ez volt a minta MO számára. A feladat a nyugatosodás. A Nyugat-kép a jövőkép része

A nyugat- főként Franciaország számukra viszonyfogalom, a szabadság, felvilágosodottság, civilizáció szimbóluma sze4mben a műveletlen félfeudális, ázsiai Mo-gal, amiben számukra semmi sem képvisel értéket.

Az önkép

Az új magyarország megteremtőinek tartották magukat. Erre a nemes fealdatra szerintük az jogosítja őket, hgy ők politikai okossággal rendelkeznek, mivel kezükben van a tudományos politika kulcsa. Ismerik a tudomány törvényeit, képesek feltárni a társadalomfejlődés m,enetét. Ezért nekik kell felvilágosítani a közvéleményt, a feladatokat kiosztani a politika szereplőinek, akik majd elfogadják a polgári radikálisok forgatókönyvét és aszerint cselekszenek.

A jövőkép, az önkép, a helyzetkép a pr ideológiában állandó, az viszont folyamatosan változik, hogy ki lesz mindennek a megvalósítója. (SZDP, PRP, Demokratikus erők-választójogi blokk)

Hogyan? Mi módon vezet az út a jelenből a kívánatos jövőbe? A politikai problémákra politikai válaszokat kell adni.

Nincsenek ilyen válaszaik. Nem képesek kidolgozni, hogy hogyan ro-milyen politikai lépéseken keresztül rombolódik le a régi Mo és épül fel az Új

Összefoglaló: mi a polgári radikalizmus?

I. Mint gondolkodásmód radikális

Radikális változtatási igényt fogalmaz meg. Rendszeralernatíva.

A bajok forrását a gyökerekben látja, a gyökereket akarja megváltoztatni.

Dichotóm modellben gondolkodik: jó-rossz, reakció-progresszió: nincsenek árnyalatok, átmenetek.

A gondolkodásmód karakterisztikus jegye egyféle meta-politikai elkötelezettség: a filozófiának, a társadalomelméletnek, a tudománynak kell megalapoznia a helyes politikát. Uis van ilyen.

A radikális elmélethez radikális gyakorlatot akar rendelni. A spontán változás helyett az akaratot részesíti előnyben. Viszont a fizikai erőszak alkalmazásáról mégis lemondanak. A közvéleményt akarják meggyőzni.

II. és mint politikai ideológiai pozíció szocialista, de nem az SZDP által képviselt szocializmus értelmében

A kapitalizmus utáni cél által inspirálva végzi el a kapitalizmus kritikáját mégis másként az mint a szociáldemokrácia

Nem mereven ortodox módon marxista. A centralizációval szemben hangsúlyozza a kooperáció és a decentralizáció szerepét/ az értelmiség vezető szerepét/a kulturális kérdések fontosságát "intellektuálius szocializmus".

Mintha lenne egy kapitalizmus-kép, amit nem utasít el teljesen, amiben fontos neki a szellemi szabadság és az individuális lét.

III. A pr, mint politikai program

Nem tekinthető annak. Nincs politikai tartalma, nem ad választ egyetlen csoport problémáira sem, nem képviseli egyetlen csoport érdekeit sem.

Baráti kör, értelmiségi csoport, az értelmiség politikai tervezgetése.

Nem a cselekvés, hanem az elmélkedés eszközeivel dolgozik.

Politikai szerepe abban van hogy kihívja maga ellen a kritikát

Értelmioségi szekértáborosodás fő előidézője: egy második MO-ot hoz létre, amely kivívja a Harmadik Mo. kialakulását a jobboldali radikalizmus esetében.

Kulturális szerepét nem tudta politikai előnyökre konvertálni.

Megteremti a kritikai értelmiség, az írástudó típusát, gondolkodásbeli modelljét, ami viszont nagy hatással lesz a XX. szd-i értelmiségi viselkedésre (népi/urbánus)

A politika szereplői, de nem politikai szereplők

Politológia - A konkurens ideológiák jelentkezése a 90es évektől

A konkurens ideológiák jelentkezése a 90es évektől

Az 1870-es éves gazdasági válsága és a kapitalista fejlődés árnyoldalainak jelentkezése itthon is megteremtette a társadalmi feltételeket a liberalizmus kritikájához. Egymás után szerveződtek meg azok a társadalmi csoportok, amelyek a nagybirtok és a nagytőke szimbiózisa következtében merevvé vált szabadelvű berendezkedés alternatíváit koherens ideológiai rendszerekben voltak képesek megfogalmazni.

Változások:

I. Liberalizmuson belül

liberálkonzervativizmus - múlt órai anyag

szociálliberalizmus - megoldáskeresés a szabad versenyes

kapitalizmus

társadalmi-politikai következményeire (Gratz Gusztáv)

demokraták - a politikai rendszer reformja (Vázsonyi - Vészi)

polgári radikálisok - Akik megkívánták a szocializmust

II. A liberalizmus baloldali ellenfelei - a munkásmozgalom

szociáldemokrácia - kommunizmus

III. A jobboldal

újkonzervatív mozgalom

politikai katolicizmus - a polgári társadalomba

integrálódni kívánó katolikus egyház ideológiája

agrárius mozgalom

azon földbirtokosok mozgalma, akik közvetlenül a

kiegyezés után képtelenek voltak kihasználni a tőkés

fejlődés adta lehetőségeket

Közös jellemzőjük az volt, hogy a kapitalizmus létjogosultságát sem balról sem jobbról nem kérdőjelezték meg. Nem tette ezt a munkásmozgalom sem abban az értelemben, hogy a fejlődés kapitalista szakaszát nem kihagyni, hanem meghaladni akarta. .

A jobboldalon az újkonzervatívok táborában sem az antikapitalizmus szervezkedett. Fő erőit egyrészt a politikai hadállásait a polgári állammal szemben védeni és megerősíteni kívánó katolikus egyház, másrészt azok a nagybirtokosok adták, akik birtokaikat önállóan modernizálni nem tudták és így a bérbeadás kényszerének engedelmeskedve a zsidó tőkének alárendelt másodhegedűsi - következésképp kevésbé jövedelmező - szerepet játszottak. Károlyi agrárius mozgalmának épp az volt a célja, hogy ez a réteg maga válhassék vállalkozóvá.[1]

A liberalizmus táborán belül született válaszok a korrekció különböző mértékét és területeit jelentették.

A szociálliberálisok a továbblépés útját a beavatkozó állam koncepciójában fogalmazták meg, a demokraták a politikai szféra reformjától várták a problémák megoldását,

a polgári radikálisok a szocializmus irányában orientálódtak.

S míg a szabadelvűeknek az elméleti megújulás keresése mellett a gyakorlati élet problémáival is meg kellett küzdeniük, ezalatt az újkonzervatívok az ellenzék védett pozíciójában liberalizmuskritikájukban kitermelték és programként megfogalmazták az antiliberális rendszermódosítás programját. Azon munkálkodtak, hogy a maguk számára sajátítsák ki haza és haladás reformkorban megtalált harmóniájának megvalósítási jogát.

2. "Meg akarjuk óvni a nemzetet attól, hogy csalóka képek után menjen" - az újkonzervatívok

A dinamikus gazdasági fejlődés következtében a gazdasági eliten belül a birtokos rétegek rovására megerősödtek a tőkés, nagyrészt zsidó származású elemek. Ez a tradicionális gyökerű csoportok egy részében a politikai következmények megelőzési igényét, sőt ezen túl a nagybirtok túlsúlyának visszaállítási szándékát váltotta ki. Az ő érdekkifejezőjükké vált a Károlyi Sándor és Apponyi Albert által külföldről hazahozott, az egyházpolitikai küzdelmek során magyarított újkonzervatív eszmekör és mozgalom, amely három irányban is nóvumként hatott.

1. Modern tömegstratégia

2. A közjogi törésvonal meghaladása

3. A konzervativizmus megújítása

· A politikai intézményrendszer szintjén, a magyar pártrendszerben, két olyan párt képviselte, amely már nem közjogi, még csak nem is a szabadelvű ideológia alapján kívánt szerveződni.

· 1892-ben alakult meg Apponyi Nemzeti Konzervatív Pártja, mely programjában és nevében ígérte a megújulást,

· valamint az egyházjogi harcok szülötte a Katolikus Néppárt. Sajátos átmeneti képződmények voltak, s mint ilyenek tükrözték a pártrendszerek első struktúraváltását, azt a folyamatot, amely a tömegdemokráciák irányába mutatott.[2]

· Ezt a hálózatot az egyház részéről a falusi plébániák és iskolák rendszere egészítette ki.

· A 90-es évek újabb, elhúzódó mezőgazdasági recessziója megnövelte az agrárius mozgalom dinamikáját, ami elvezetett a pressure group-ként funkcionáló gazdaszövetség megalakításához.

2. Eszméikből logikusan következett, hogy a kortársak által is több irányból bírált közjogi törésvonal meghaladására törekedtek. Átértelmezve az érdekkonfliktusok lényegét az "igazi" szembenállások kimutatása volt céljuk, ám ez a gyakorlatban akkor még nem sikerülhetett. A birtokos rétegek és a politikai helyét kereső dzsentri megnyerése érdekében egyre jobban elkötelezték magukat a közjogi harcokban.[3]

(Sajátos fényt vet erre a kudarcra az az ideológiatörténeti tény, hogy miközben az újkonzervatívok inkonzisztens módon egyre távolabb kerülnek attól, hogy a pártrendszert a modernizációs törésvonalak alapján, a liberális - konzervatív szembenállás dominanciájának megteremtésével átalakítsák, azalatt épp e megalkuvás fő motiválójának a dzsentrinek a köreiben kezd el formálódni az az eszmerendszer mely a modernizációs és etnikai törésvonalak egymásra vetítésével kívánja megsokszorozni mozgósítási esélyeit.)

3. Az újítás harmadik iránya magát a konzervatív gondolkodást jelentette, azt két lényegi ponton modernizálta.

Az inkább a trónhoz mint a nemzethez kötődő ókonzervatív gondolkodást megfosztotta anacionális jellegétől,

a nemzet dimenziójába helyezve múlt és hagyomány megújított, de továbbra is alapvető értéknek tekintett kategóriáit.

Önmagát a "keresztény világnézetre épülő társadalmi rend"-et kínáló alternatívaként láttatta[4]

"mely nem egy meghaladott kultúrfok visszaállítására irányuló törekvés..., hanem óvatosság a haladásban és megbecsülése a meglevő intézményekből mindannak, ami jónak és tegyük hozzá: a nemzeti erő fenntartására jónak bizonyult." (Kiemelés: KMR)[5].

Konzerválás helyett a modernizáció új útját hirdette, s mint ilyen a liberalizmus vetélytársaként, bírálójaként jelentkezett.

Az újkonzervatív liberalizmuskritika jellemzői:

1. Az hogy a haladást nem tagadta, hanem annak új minőségét képviselte, sajátos viszonyba hozta a liberalizmussal. Tulajdonképpen nem vonta kétségbe eszméinek a feudalizmus szétzúzásában játszott szerepét, de

2. egyrészt bírálta azok "elfajulását" másrészt pedig azt bizonygatta, hogy a liberalizmus alapjaiban alkalmatlan arra, hogy emberi társadalmak szervező elve lehessen. Lényegét a tagadásban és nem az alkotásban jelölte meg, amelynek a régi szisztéma lebontásában volt ugyan létjogosultsága, de mint mindent ezt is túlzásba vitte, radikálisan szakított a múlttal,

3. megsértette az igazi, az, "organikus fejlődés elvét... amely szerint a jelen a múltnak gyermeke, és ezekből fog eredni a jövő.."[6]

4. A történetiség elvét hangoztatva elmarasztalta azért, mert megtámadta a vallás intézményét, amely pedig századokon keresztül bizonyította "vitalitását és életerejét". Istentagadásából egyenes út vezetett

5. az egyéniség kultuszához, az pedig az önzéshez, a "célszerűség erkölcséhez", amely nem más, mint az "önszeretet szocializálódása". A liberalizmus az "ideálok hanyatló korát" hozta, amely

6. háttérbe szorította a nemzeti érzést:

"Mert ha egyszer célszerűtlen erkölcsnek minősítik a múlt emlékeihez való ragaszkodást, melyek a haza vérével megszentelt, évszázadok küzdelmeinek verejtékével megtermékenyített földjéhez, apáinak sírjához kötik az egyént s tagjává teszik a nemzetnek, melynek munkáját, szellemi és anyagi értékeit gyarapítani, melynek érdekeiért síkra szállani, melynek dicsőségéért harcra kelni lenne hivatott akkor is, amikor az ő egyéni neve, híre, dicsősége teljesen elvész a nemzet névtelen munkásainak nagy tömegében, melynek kultúrépületéhez örömmel, szeretettel kellene hordania a köveket, hogy a kultúra ezen épülete a nemzet géniuszának sajátos jellegében pompázva örök becsű alkotó része lehessen az egész emberiség közművelődésének"...és helyette haza és fiai között az "adsza-nesze elv" érvényesül, s ha "lomtárba csaptuk a földöntúli felelősség elvét"... akkor ez "az állami életben nyílegyenesen a bomláshoz, a társadalmi életben pedig az emberiség Sodoma-Gomorrhájához vezet... Az ideálokat le lehet rombolni, az isteneszmét ki lehet irtani ideig-óráig az emberi szívekből, a közérdek helyére lehet tenni az egyéniség kultuszát... de ezen az úton nemzetet, intézményeket fenntartani nem lehet." (Kiemelés: KMR)[7]

A nemzetállamok születése kikerülhetetlen kérdésként tette kötelezővé az ideológiák számára, hogy állást foglaljanak a kor nagy kérdésében:

milyen viszony áll fenn az emberi lény létezésének két aspektusa között. Mi a fontosabb, az ember mint független individuum, vagy mint társadalmi lény, a nemzet tagja? Mi élvezze a prioritást, az egyén vagy a társadalmi egész.

A liberalizmus válaszában a nemzethez az út az egyénen keresztül vezetett, míg a konzervatív filozófia és ideológia az egyén érdekét alárendelte a magasabb értékként tételezett nemzet kategóriájának, a tradicionális kötelékeiből kiszakadó egyént vissza kívánta helyezni a kollektívumba.

6. Mezey Gyula érvelésében a nemzettagság nem elsősorban állampolgári jogok forrása, hanem a "nemzet kulturépületének" ápolási kötelezettségét jelenti. Célja a "nemzeti géniusz" ápolása, amely a magyarság fennmaradását szolgálja. A nemzettagság alapja a történetiségből származó hagyomány, amely a csoportot a kulturális kohézió útján erősíti. Logikusan következik az alapállásból, hogy e funkciót a liberalizmus egyéni érdekre alapozott racionalitása képtelen betölteni, és ezért mint társadalomszervező elv alkalmatlan a haza képviseletére.

Itt már nem a haladás vagy maradás dilemmájáról, még csak nem is a fejlődés üteméről folyt az ideológiai diskurzus. Az újkonzervatizmus a liberalizmust alapjaiban támadta, elvi liberalizmuskritikát fogalmazott meg.

7. Mindezt a szabadelvű gyakorlat és a kapitalizmus szükségszerű árnyoldalainak összekapcsolásával tematizálták, állandóan hangsúlyozva, hogy itt "nem az egyes tag lokális üszkösödéséről", hanem "az egész szervezetben elterjedt vérbajról van szó, azon tehát nem valamely tag levágásával, csakis az egész vér megtisztításával lehet segíteni."[8]

Erre szolgált például a munkáskérdés taglalása is, amely tulajdonképpen már jóval korábban foglalkoztatta a hazai közgondolkodást mint azt a munkásmozgalom hazai zsarolási potenciálja, indokolttá tette volna.

Így nem is elsősorban a munkásság kérdését jelentette, kézenfekvő téma volt csupán liberalizmus és konzervativizmus szembenállásának artikulálására.[9]

Kitűnően lehetett vele demonstrálni a liberalizmus és kapitalizmus, egybemosásával a szabadelvű politika mulasztásait, amelyek a szocializmus kialakulásához vezettek és a társadalmi katasztrófa rémét idézik fel. [10]

A liberalizmus tehát nem alkalmas társadalomszervező elv, anarchiához vezet, lényege az individualizmus miatt nem képviselheti a nemzeti elvet. Mindemellett azt is meg kellett indokolni, hogy

8. miért hivatottabb erre a nagybirtok.?

A legitimáció két irányba mutatott.

· Egyrészt az ingó, országhatárokon át vándorló ipari tőkével szembeállították a haza földjéhez kötött földbirtokot és ez alapján hirdették, hogy "ingó vagyonnak mindig van valami kozmopolita vonása, a fölbirtoknak valami nemzeti".[11]

· Másrészt a mezőgazdaságot, mint a nemzeti jellemnek sokkal inkább megfelelő gazdasági ágat mutatták be.[12]

Persze addigra már a buján tenyésző nemzet-karakterológiai munkák tömegével szállították az érveket, amelyek a magyar nemzeti jellem antimerkantil meghatározottságát voltak hívatva alátámasztani.

Ebben a kontextusban az agrárizmus, mint a "nemzet egyoldalú indusztrializálására" született "természetes reakció" hazafias, nemzeti érdekeket képviselő mozgalomként szerepelhetett.[13]

Konvencionalizmus, mint ideológiaépítési technika

Tönnies szociológiájának kisközösségek megtartó erejéről vallott alapelvét átvitte a makrostruktúra szintjére. Az elemi szokás és hagyományformák evidenciát sugalló hatását használta arra, hogy a politikai rendszer intézményeit kivonja a kritikai gondolkodás alól.

Az agrárszféra, a vidéki Magyarország, a tradicionális rétegek és életviláguk így nemzeti tartalmat nyertek, problémáik a monolitikus egységként tételezett magyarság sérelmeivé transzformálódtak. Ez az ideológiai konvencionalizmus

1. mítosszá emelte az arisztokrácia és a parasztság szokáskultúráját

2. , idealizálta a patriarchális világot és

3. ki kívánta terjeszteni e természetes, organikus közösségek szolidaritását az egész társadalomra.

4. A tradicionális értékekhez visszafordulóknak a környezethez való súrlódásmentes alkalmazkodás biztonságát kínálta, átsegítve ezzel őket a változó környezethez való idomulás krízisén.[14]

Az újkonzervatív ideológia következménye és továbbfejlesztője is volt egyben annak az eszmetörténeti vonulatnak, amely a jobboldali radikalizmus jelentkezését előkészítette. Elvi liberalizmuskritikája megalapozta azt a szellemi közeget, amelyből kiindult és a végletekig radikalizálódott, vulgarizálódott a liberalizmus elutasítása. Önmagában azonban pusztán a konzervatív struktúraváltásra nem lehet visszavezetni az antiszemita politikai gondolkodás megjelenését. Ehhez más körülmények együttes hatására is szükség volt.



[1] Pach Zsigmond Pál: Üzleti szellem és magyar nemzeti jellem. Történelmi Szemle 1982/3 400. o.

[2] Bihari Mihály - Pokol Béla: Politológia 1992. 241-252. o.

[3] Szabó Miklós: Új vonások a századforduló magyar konzervatív politikai gondolkodásában - In: A politikai kultúra Magyarországon 1896-1986 Medvetánc könyvek 1989. 116-117. o. A szerző elemzése az újkonzervatív politikai gyakorlatról a 110-120. oldalon található.

[4] Geőcze Sarolta előadása a Társadalomtudományi Társaság által rendezett ankéton. In: Külön lenyomat a Huszadik Századból Bp. 1904. 80. o

[5] Geőcze Sarolta zárszava a Társadalomtudományi Társaság által rendezett ankéton. In: Különlenyomat a Huszadik Századból Bp. 1904 351. o.

[6] Bernát István felszólalása a Társadalomtudományi Társaság által rendezett ankéton. In: Különlenyomat a Huszadik Századból Bp. 1904 193. o.

[7] Mezey Gyula: A nemzeti szellem hanyatlása és orvosszerei A Cél 1913. 9. sz. 372-375. o.

[8] Geőcze Sarolta i.m. 68. o

[9] Schlett István: A "munkáskérdés" és szocializmus a magyar politikai gondolkodásban Kossuth Kiadó 1987. 146-147. o.

[10] Geőcze I.m. 70. o.

[11] Boross János: A földbirtok joga Magyarország 1901. május 3.

[12] Bernát István: A magyar föld A Cél 1912/1 37. o.

[13] Bernát István: A magyar föld A Cél 1912/1 37. o.

[14] Szabó Miklós: A kontinentális Európa konzervatív ideológiájának új vonásai a századfordulón In: A politikai kultúra ... i. m. 15. o.